Historie orchestru

Václav HYBŠ se narodil 3.6.1935 v Polici nad Metují. Prvním hudebním nástrojem, na který se učil hrát, byl klavír v 7 letech. V l0ti letech začal ještě studovat hru na housle, ale jen krátkou dobu. Ve l2ti letech začal hrát pod dohledem dědečka na trumpetu a v l5ti letech (v r.1950) byl přijat na konzervatoř, hlavní obor trubka. Konzervatoř absolvoval úspěšně v roce 1955.

První angažmá měl již v době studií v různých hudebních tělesech, v pražských kavárnách, varieté, cirkus Praga a pod. Nejvýznamnější bylo působení v r.1953 Poděbradech v Lázeňském orchestru. V roce 1954 nastoupil do Orchestru Zdeňka Bartáka, v té době druhý nejznámější orchestr po K.Vlachovi. Od r.1955 zahajuje své angažmá v Orchestru Ladislava Bezubky, s kterým absolvoval dvouměsíční hostování v Moskvě u příležitosti československé výstavy.

V letech 1955-1957 vojenská služba, kde působil hlavně ve vojenské kapele v Opavě. Po vojně nastupuje do Orchestru Kamila Hály a Josefa Posledního. V té době již aranžuje skladby pro různé orchestry. V roce 1960 zakládá Karel Krautgartner Tančení orchestr československého rozhlasu (TOČR), kam nastupuje Václav Hybš jako člen TOČRu a kde působí do r. 1969.

V roce 1962-64 v divadle ROKOKO vzniká samostatný orchestr Václava Hybše. Když po r.1969 odchází z TOČRu, rozšiřuje svůj orchestr a začíná působit na populární scéně vedle orchestru K.Vlacha, TOČRu, G.Broma. Od založení svého orchestru aranžuje všechny skladby pro svůj orchestr i pro zpěváky, které doprovází. V těchto letech začíná stálá spolupráce s televizí, rozhlasem, Supraphonem. Jako první začal spolupracovat s umělci tzv. vážné hudby a především s houslistou Josefem Sukem natočil 3 LP, které pronikly na trh západní Evropy, ale i Ameriky, Japonska.

Jako první začal pořádat vánoční koncerty s vánočními písněmi a koledami a dodnes tato tradice přetrvává. Orchestr působil také v zahraničí, např. v pařížské Olympii, v Montrealu, turné po Švýcarsku, Sovětském svazu, v Německu, v Rakousku (zejména na plesech vídeňských filharmoniků - naposled v roce 2002). Natočil řadu LP, CD a MK, které byly vydávány u nás i v zahraničí.

Obdržel Zlatou desku od firmy Supraphon za 2 miliony prodaných nosičů, Zlatou desku od firmy Edit za nejprodávanější vánoční LP,CD a MK "České vánoce" a Zlatou desku od firmy Multisonic za "Zlaté hity operety". Od devadesátých let, kdy vystoupil z Pragokoncertu, funguje pod svojí agenturou.